În prezenţa ministrului Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, a fost inaugurat proiectul ”Dezvoltarea serviciilor publice electronice la unități sanitare în județul Dâmbovița”.Evenimentul a fost găzduit de Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte.Nu au lipsit autorităţile judeţene, parlamentarii, prefectul Ioan Marinescu şi conducerile unităţilor spitaliceşti care beneficiază de acest program. Proiectului ,,Dezvoltarea serviciilor publice electronice la unităţile sanitare în judeţul Dâmboviţa”, s-a implementat în Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte, Spitalul Municipal Moreni şi Spitalul Orăşenesc Găeşti . Proiectul a fost implementat de CJ Dâmboviţa şi a primit finanţare prin Programul Operaţional Sectorial ,,Cresterea Competitivităţii Economice” 2007-2013-Axa prioritara III, Domeniul Major de Intervenţie 2.
Valoarea totală a proiectului este 5.940.000 lei iar contribuţia Consiliului Judeţean Dâmboviţa la fianţarea cheltuielilor eligibile, a fost în valoare de 144.814,93 (fără TVA). Obiectivul general al proiectului l-a constituit crearea unei platforme informatice complexe proiectată pentru a optimiza fluxurile de informaţii cu caracter medical între unităţile sanitare partenere, asigurând totodată şi accesul cetăţenilor la servicii medicale electronice de înaltă calitate în concordanţă cu statele dezvoltate ale Uniunii Europene. Proiectul „Dezvoltarea serviciilor publice electronice la unităţi sanitare în judeţul Dâmboviţa” care s-a implementat în în Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte, Spitalul Municipal Moreni şi Spitalul Orăşenesc Găeşti are următoarelerezultate: crearea fişei electronice unice a pacientului; reducerea erorilor de medicaţie prin serviciul ,,second-opinion”; accesul şi obţinerea informaţiilor rapid şi în timp real, fluidizarea etapelor actului medical prin eliminarea birocraţiei, asigurarea continuităţii serviciilor medicale; reducerea costurilor generate de pacienti, asigurarea unui transfer optim de informaţii, automatizarea prelucrării datelor şi crearea unui portal pentru facilitarea şi eficientizarea accesului cetăţenilor la serviciile medicale oferite de în Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte, Spitalul Municipal Moreni şi Spitalul Orăşenesc Găeşti. Prin acest program informatic complex se generează foarte multe situaţii de pus în acord cu programul Casei de Sănătate.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște