Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgoviște – Biroul Rutier, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgoviște, au reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, un bărbat de 42 de ani, din comuna Văcărești.
Acesta este cercetat într-o cauză penală privind comiterea infracțiunilor de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului și conducerea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
Cercetările au arătat că, la data de 20 iunie a.c., în jurul orei 21:00, bărbatul ar fi condus un autoturism pe raza comunei Văcărești, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului.
Polițiștii l-au testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i prelevate mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei. Rezultatele analizelor au indicat valori de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.
Ulterior, la data de 21 iunie, în jurul orei 00:10, polițiștii l-au depistat din nou pe bărbat, conducând același autoturism pe DN 71, în afara localității Văcărești, deși avea dreptul de a conduce suspendat.
Acesta a fost testat din nou, rezultând 0,38 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind sancționat contravențional.
Pe parcursul zilei de astăzi, 24 iunie, bărbatul urmează să fie prezentat magistraților în vederea dispunerii unei măsuri preventive.
Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz, pentru administrarea întregului probatoriu.
Notă: În cauză, urmărirea penală reprezintă o etapă a procesului penal reglementată de Codul de Procedură Penală și nu încalcă principiul prezumției de nevinovăție.
