Jandarmii vor fi la datorie în perioada 24–29 iunie a.c., astfel încât cetățenii care vor participa la manifestările publice organizate la nivelul județului nostru să se afle în condiții de siguranță.
Jandarmii vor fi prezenți în 7 localități dâmbovițene, unde vor avea loc activități cultural-artistice, comemorative, religioase și sportive, astfel:
astăzi, 24 iunie, la Târgul anual de „Drăgaică” din localitatea Băleni și la evenimentele ocazionate de „Ziua Iei” din municipiul Târgoviște (Centrul Județean de Cultură) și orașul Titu (parcul orășenesc);
joi, 25 iunie, la Festivalul–Concurs Național „Iedera, Un Colț de Rai”, ediția a XIV-a, în comuna Iedera (la Priboiu);
vineri, 26 iunie, la ceremoniile militare și religioase dedicate celebrării „Zilei Drapelului Național” din municipiul Târgoviște (Piața Tricolorului) și orașul Titu (parcul orășenesc);
duminică, 28 iunie, la meciul de fotbal (baraj de menținere/promovare în Liga a 4-a, FC Potlogi – Olimpia Picior de Munte, pe stadionul orășenesc din Găești);
luni, 29 iunie, la manifestarea religioasă prilejuită de hramul Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Peștera Ialomiței (Moroeni – Platoul Montan Bucegi), precum și la activitățile cultural-artistice ocazionate de „Ziua Comunei Vulcana-Băi” (Parcul Sf. Apostoli Petru și Pavel).
Misiunea jandarmilor este de a asigura protecția tuturor participanților, pentru desfășurarea manifestărilor în condiții de siguranță, precum și prevenirea faptelor antisociale.
Pe această cale, adresăm celor care vor fi prezenți la aceste evenimente publice următoarele recomandări preventive: • să respecte măsurile stabilite de organizatorii evenimentelor; • să evite implicarea în conflicte de orice natură și să adopte o atitudine preventivă, pentru siguranța proprie și a celor din jur; • să acorde atenție copiilor pentru a evita riscul de a se rătăci în mulțime; • să semnaleze orice situație de pericol ori faptă antisocială la structurile de ordine și siguranță publică aflate în misiune.
