Viaţa copiilor din partea de nord a judeţului Dâmboviţa pusă în pericol.Situaţia gravă în judeţul Dâmboviţa. Din februarie, zona de nord a judeţului nu va mai fi acoperită de niciun medic pediatru. Toate urgenţele vor fi aduse la Târgovişte. Singurul medic pediatru, care lucra la Spitalul din Pucioasa se va detaşa la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte. Conducerea Spitalului din Pucioasa trage un semnal de alarmă şi spune că s-ar putea pierde vieţi de copii din această cauză.Două oraşe, Fieni şi Pucioasa, dar şi cinci comune, Moţăieni, Buciumeni, Vârfuri, Moroeni, Pietroşiţa vor rămâne fără medic pediatru, după ce singurul medic specialist, care lucra la Spitalul din Pucioasa, va pleca la Spitalul Judeţean din Târgovişte.
În situaţia ipotetică a unui caz urgent, din nordul judetului Dambovita, cu ambulanta, până la cel mai apropiat spital, vor face peste 45 de minute.Directoarea medicală a Spitalului de la Pucioasa spune că se vor pierde vieţi de copii dacă nu se va rezolva problema urgent.Primăria Pucioasa a încercat să rezolve problema medicilor specialişti în oraş, prin oferirea de cazare şi transport, însă puţin s-au arătat interesaţi de ofertă.
Medicii tineri pleacă unde văd cu ochii
Sănătatea României e din ce în ce mai şubredă, iar cei care ar putea s-o resusciteze şi s-o pună pe picioare pleacă văzând cu ochii în străinătate. Motivele sunt nu numai salariile mici, ci şi dotările proaste a spitalelor, îngrădirea dezvoltării carierei sau pierderea respectului faţă de meseria de medic. Cifrele reflectă o stare de fapt îngrijorătoare. În ultimii cinci ani, de când România este în Uniunea Europeană, aproape 14.000 de medici au părăsit sistemul medical din ţară. Temerile legate de viitorul sănătăţii acestei naţiuni sunt justificate mai ales că la noi, media este de 1,9 medici la 1.000 de locuitori, iar în unele zone rurale nici măcar nu există doctori.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște