Guvernul a aprobat, vineri, Ordonanța de Urgență privind a doua rectificare bugetară pe 2015, o rectificare pozitivă, la care au fost alocate toate fondurile solicitate de instituțiile statului.Autorități locale primesc un miliard de lei pentru echilibrarea bugetelor locale și 500 de milioane de lei pentru drumuri județene și comunale. În plus, Ministerul Dezvoltării primește un miliard de lei pentru Programul Național de Dezvoltare Locală.Totodată, plafonul Trezoreriei se majorează cu 700 de milioane de lei. In plus, se va face plata in avans a titlurilor executorii castigate de bugetari in instanta:aici vorbim de peste 1 miliard de lei. În primă fază judeţul Dâmboviţa a primit suma de 9.597.000 lei. Consiliul Judeţean Dâmboviţa se reuneşte joi,29 octombrie 2015 în şedinţă ordinară. Pe ordinea de zi se regăseşte şi proiectul de hotărâre privind rectificarea bugetului cu suma de 9.597.000 lei.Preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu a spus că nu va fi ultima rectificare bugetară ci va mai fi una săptămâna viitoare de aproximativ 12.365.000 lei, bani ce vor merge pentru drumurile judeţene şi comunale.Ba mai mult vor mai veni bani în judeţ în maximum două săptămâni şi pe OG 28.
news
- Investiție pentru seniorii din Răzvad: Centrul de Zi din Valea Voievozilor și-a deschis oficial porțile. VIDEO
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
