În comuna Cornăţelu a fost inagurată o şcoală modernă la standarde europene. Prof. Floarea Rădulescu, primarul comunei Cornăţelu alături de preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu şi inspectorul şcolar general, prof. Ion Sorin a tăiat pangliga inaugural la Şcoala Cornăţelu. Investiţa s-a realizat cu bani veniţi pe OG 28 .Unitatea şcolară are patru săli de clasă moderne , cancelarie, bibliotecă şi toate dotările necesare, aici urmând să înveţe elevii din ciclul primar. Trebuie menţionat faptul că după 50 de ani se inaugurează o şcoală nouă la Cornăţelu.A fost oficiată o slujbă religioasă după care au urmat discursurile. De la eveniment nu au lipsit: senatorul Valentin Calcan, inspectorul şcolar adjunct Gabriela Istrate, primari şi viceprimari din localităţile învecinate: „Avem o şcoală nouă, modernă şi de mare necesitate având în vedere desfiinţarea şcolilor din satele Alunşu, Cornu şi Slobozia.
Primului om căruia trebuie să-i mulţumesc pentru finalizarea acestui obiectiv este domnul preşedinte al CJ, Adrian Ţuţuianu care mi-a acordat tot sprijinul să reuşesc, să finalizeze un obiectiv demarat în anul 2007. Am avut susţinere şi din partea domnului senator Valentin Calcan şi nu în ultimul rând vreau să mulţumesc consilierilor locali care mi-au fost alături şi îmi vor fi în continuare. Şi nu în ultimul rând le mulţumesc cetăţenilor din Cornăţelu care au avut încredere în mine şi m-au votat în 2008,în 2012 şi de ce nu, mă bazez pe votul lor şi în 2016”, a declarat prof. Floarea Rădulescu, primarul comunei Cornăţelu. „Trăiesc un moment de satisfacţie că inaugurăm prima şcoală din cele 47 de şcoli care fac obiectul unor contracte de execuţie lucrări în întreg judeţul , 40 de şcoli cu finanţare de la Guvernul României pe OG 28 şi şapte pe POR .Pe lângă aceste investiţii am reuşit să aducem în judeţ 47 de microbuze şcolare într-un an de zile, unul se gaseste şi la Cornăţelu.Toate aceste investiţii le-am realizat în baza unei bune colaborări cu doamna primar. ”, a declarat Adrian Ţuţuianu. Pe 14 septembrie, 60 de elevi vor intra în această şcoală modernă din satul Cornăţelu şi zi de zi îşi vor desfăşura orele de curs în condiţii la standarde europene .
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște
