Încă un proiect cu fonduri europene a fost finalizat în comuna dâmboviţeană Voineşti . Edilul Gabriel Sandu şi viceprimarul Claudiu Popa au fost gazda evenimentului privind recepţia finală a proiectul de modernizare a drumului din satul Lunca. Nu au lipsit nici invitaţii de la judeţ: preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu, prefectul Ioan Marinescu, senatorul Leonardo Badea, preşedintele GAL Valea Ialomiţei, Gheorghe Ana, primarul comunei Şotânga, Constantin Stroe, primarul comunei Cândeşti, Georgeta Popa şi alţii.
Lucrările au constat în asfaltarea DCL 67 – strada Principală din satul Lunca, pe o lungime de 1,04 km şi o lăţime a drumului de 4 metri, cu amenajarea prin asfaltare a drumurilor laterale pe o lungime de 25 de metri. Şanţurile amenajate de o parte şi de alta a drumului în lungime totală de 380 metri liniari.
Valoarea proiectului, respectiv a lucrărilor de modernizare prin asfaltare, este de 596.878,92 lei,bani proveniţi din finanţare nerambursabilă prin Programul Naţional de Dezvoltare Regională, prin Grupul de Acţiune Locală Valea lalomiţei, la care comuna Voineşti este membru fondator. Totodată edilul le-a dat asigurări voineştenilor că astfel de proiecte vor continua până când vor fi asfaltate toate drumurile comunale din întreaga localitate.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște
