Timp de o oră, peste 370 de angajaţi ai Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Dâmboviţa au oprit lucrul, marți dimineață, cerând majorarea salariilor și reclamând că salariile celor din Ministerul de Finanțe și ANAF au crescut prin Ordonanţa 47. La Târgovişte, nu mai puţin de 270 de angajaţi au ales să declanşeze greva spontană spunând că sunt nemulțumiți de prevederile ordonanței 47 prin care nu li se acordă creșteri salariale şi celor din teritoriu. Angajaţii din Ministerul Finanțelor Publice – aparat propriu, Agenția Națională de Administrare Fiscală – aparat propriu, Agenția Națională pentru Achiziții Publice și Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili sunt cei care beneficiază de 1 noiembrie 2015 de o creştere a salariilor cu 62,5%. Mai mult unii angajaţi au spus că îi deranjează că încă în România se lucrează cu unităţi de măsură diferite pentru angajaţii aceluiaşi sistem : “ Nemulţumirile sunt legate de inechitatea generată de Ordonanţa 47. Prin Ordonanţa 47, nivelul de salarizare din Aparatul Central şi instituţiile nominalizate în ea, respectiv: . Ministerul Finanțelor Publice – aparat propriu, Agenția Națională de Administrare Fiscală – aparat propriu, Agenția Națională pentru Achiziții Publice și Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili. Angajaţii din instituţiile amintite mai sus sunt salarizaţi cu data de 1 noiembrie 2015 cu 62,5% mai mult decât restul aparatului din acelaşi sistem.Potrivit ordonanței de urgență, publicate în monitorul oficial, funcționarii publici și personalul contractual din cele patru instituții centrale beneficiază de 25 de clase de salarizare succesive față de clasa deținută, începând cu drepturile salariale aferente lunii noiembrie 2015. Noi cei din teritoriu suntem nedreptăţiţi la modul vizibil şi real”, a declarat Zamfir Gheorghe, consilier superior în cadrul Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Dâmboviţa. Celor 270 de angajaţi de la Finanţe Publice Târgovişte li s-au alăturat şi alţi 100 de angajaţi din celelalte scursale din judeţ. Ei sunt nemulţumiţi că au crescut salariile numai pentru o parte dintre angajaţii Ministerului de Finanţe, nu şi pentru cei din teritoriu. Acțiunile de protest au fost declanșate spontan și durata acestora nu poate fi precizată.
news
- Investiție pentru seniorii din Răzvad: Centrul de Zi din Valea Voievozilor și-a deschis oficial porțile. VIDEO
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
