La prima oră, primarul Marius Caraveţeanu însoţit de angajaţi din cadrul primăriei Răcari, cadre didactice de la Liceul Răcari, poliţişti locali de la Răcari, angajaţi ai Centrului Medico- Social Ghergani au donat sânge la Centrul de Transfuzie Târgovişte. Campania de donare „ Donează sânge, donează o şansă la viaţă!” a fost iniţiată de primarul oraşului Răcari, Marius Caraveţeanu. Primarul a mărturisit că nu este prima oară când face acest gest: “ Nu este pentru prima dată… Sunt foarte mulţumit de această acţiune şi asta datorită faptului cum au reacţionat colegii la propunerea mea. Surpriza a fost numărul foarte mare de doritori. Plecând de la ideea de a face bine semenilor noştri, le-am propus această acţiune colegilor , în cadrul unei şedinţe de lucru care a avut loc în urmă cu câteva săptămâni ”, a afirmat primarul Marius Caraveţeanu. Potrivit angajaţilor de la Centru dintr-o pungă de sânge se pot salva trei vieţi. Edilul oraşului Răcari a făcut un apel către toţi dâmboviţenii să doneze sânge şi nu în ultimul rând l-a invitat şi pe preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu să treacă acest test.
A fost provocat la o astfel de acţiune şi prefectul judeţului, Ioan Marinescu. Directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Dâmboviţa , dr.Iulia Stanciu ne-a declarat că această acţiune iniţiată de primăria Răcari a venit ca o mană cerească pentru că luni, 24 august 2015, la centru, pungile de sânge se puteau număra pe degete, adică nu mai exista un stoc de sânge. Prin intermediul acestei campanii se contribuie la completarea rezervelor Centrului de Transfuzie Sanguină Dâmboviţa, acestea reprezentând şanse la viaţă acordate semenilor aflaţi în suferinţă: “Acest sprijin a picat chiar în mometul în care frigiderele noastre erau goale. Când m-a sunat domnul primar am fost foarte încrezătoare şi chiar i-am mulţumit anticipat. Nu este de ascuns faptul că în ultima perioadă colecta a scăzut foarte mult. Dacă noi nu am mai organizat colectă mobilă, la centru au venit mai puţini oameni. Acest ajutor a venit la momentul oportun”, a declarat directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Dâmboviţa, dr.Iulia Stanciu. Donatorii sunt aşteptaţi la Centrul de Transfuzie Sanguină Dâmboviţa.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște
