Drumul National 71 care face legătura între Târgovişte şi Sinaia a fost blocat, în Pucioasa, de 100 de oameni nemulţumiţi de starea carosabilului.Locuitorii spun că de trei ani, asfaltul a fost spart de primărie şi lăsat aşa, spre disperarea proprietarilor de maşini şi nu numai. Jandarmii şi poliţiştii au fost şi ei în zonă pentru a evita un scandal.Oamenii din Pucioasa şi-au luat soarta în propriile mâini. Sătui de mocirla din oraş şi de faptul că, în opinia lor, Primăria Pucioasa nu face absolut nimic pentru a le uşura viaţa, mai mulţi internauţi au sunat mobilizarea pe Facebook.
Oamenii au blocat DN 71, si pentru a nu fi amendaţi de poliţişti şi jandarmi, ei au trecut neîntrerupt pe trecerea de pietoni.Şoferii care mergeau înspre Sinaia le-au dat dreptate oamenilor însă graba i-a făcut să îşi piardă răbdarea. Au putut înainta doar cu ajutorul poliţiştilor sosiţi la faţa locului.Cert este că o porţiune de proximativ 3 kilometri din Drumul Naţional 71, care traversează oraşul-staţiune Pucioasa, se află în reabilitare, însă, constructorul se află în insolvenţă şi nu a mai putut continua lucrările.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște