În seara de joi, pe Bulevardul Carol I din municipiul Târgovişte zăcea o vulpe moartă. Reprezentanţii DSV au ridicat vulpea moartă şi au dus-o să-o examineze. În urma analizelor vulpea nu avea rabie: “Am fost anunţat în jurul orei 21:00 că pe Bulevardul Castanilor este o vulpe moartă şi ar fi şi nişte câini care trage de ea. Imediat, eu, domnul doctor concesionar, Arcadie şi doi asistenţi veterinari ne-am deplasat în zonă unde pot spune că am scotocit ceva vreme iar colegii au găsit-o undeva în zona jandarmeriei . Am ridicat-o, am băgat-o în saci de plastic şi a fost adusă în cadrul laboratorului DSV unde în cursul dimineţii au fost făcute analize de către specialiştii laboratorului. A ieşit buletinul de analiză care confirm că vulpea a fost negativă din punct de vedere al detecţiei de antigen pentru virusul rabie . Vulpea nu a avut rabie. În acest context nu se mai impune alte măsuri.
Vreau să subliniez faptul că noi am făcut vaccinarea la vulpi pe tot teritoriul judeţului Dâmboviţa şi a avut şi rezultat ”, a afirmat Sandu Tolea, directorul DSV Dâmboviţa.Directorul DSV Dâmboviţa spune că în zona Gării Târgovişte există o zonă unde cam bântuie vulpile.
news
- Investiție pentru seniorii din Răzvad: Centrul de Zi din Valea Voievozilor și-a deschis oficial porțile. VIDEO
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
