La data de 05.05.2020, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus reținerea pe o perioadă de 24 de ore a inculpaților T.C.O. și B.V., pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, complicitate la proxenetism, spălare a banilor și complicitate la spălare a banilor.

În lupta cu adversarul invizibil trebuie să fim o echipă! Avem nevoie de tine, respectă distanțarea socială, precum și măsurile…

În Camera Deputaților au fost votate inițiativele PSD în trei domenii importante: acordarea pensiei de urmaș pentru personalul medical din prima linie; eliminarea dobânzii la dobândă la amânarea ratelor pentru firme și populație și extinderea măsurii și la fermierii afectați de secetă, precum și o serie de măsuri fiscale pentru firmele românești și interzicerea exportului de buștean și lemn rotund, pentru protejarea pădurilor:

Așa cum am spus, în acestă seară rezultatul testului COVID-19 a ieșit pozitiv. Bărbatul a fost anuanțat și preluat de echipa specială cu izoleta. Familia bărbatului imediat a fost izolată.

Astăzi, vă prezentăm bătaiea de joc la adresa medicilor și celorlalte cadre medicale care sunt în prima linie a luptei cu COVID-19, în unitățile medicale din municipiul Târgoviște. E inadmisibil ce se întâmplă! Personalul medical care are nevoie de repausulul între ture sau gărzi, în vederea prevenirii răspândirii virusului COVID-19 în rândul cadrelor medicale şi al familiilor acestora, a fost cazat într-un cămin al Universității Valahia din Târgoviște, în camere unde gândacii mişună, cu băi insalubre, fără televizor. Toate acestea, în timp ce dâmbovițenii care se întorc din zonele roșii sunt duși în carantină în resorturi de lux sau hoteluri de 4 stele, iar statul plătește 300 de lei pe zi, de fiecare persoană.

Pe seama organizării acestui concurs în plină stare de urgenţă s-au trans nenumărate semnale de alarmă. Mai mult, chiar unul dintre candidaţii respinşi la selecţia dosarelor, a tras semnale de alarmă privind anumite suspiciuni în modul de selecţie al candidaţilor. Totul a fost în zadar, concursul s-a ţinut, unicul şi doritul candidat nu a reuşit să dovedească că merită această funcţie. Dacă schema cu concursul a eşuat, s-a trecut la planul B, cel al dispoziţiilor emise de “jupânul” judeţului.

Nr. 2/30.03.2020 DREPT LA REPLICĂ Precizări cu privire la ocuparea postului de șef serviciu la Serviciul Salvamont  Având în…

Un om care dăruieşte din toată inima primeşte în schimb o bucurie de nedescris. În această perioadă destul de dificilă pentru România, este momentul să dăm dovadă de solidaritate,umanitate şi unitate.Singura raţiune, când vorbim în aceste zile despre COVID-19, este dorinţa de a găsi aliaţi în a şterge suferinţa oamenilor şi a opri inamicul COVID-19. Aşa că dacă vrem o viaţă normal să începem prin a fi mai buni împreună! Primăria comunei Răzvad a lansat o campanie de strângere de alimente pentru bătrânii, familiile dar şi personele izolate şi greu încercate în această criză de COVID-19.

Echipamentele, constând în alte 100.000 de combinezoane de protecție, au fost achiziționate de statul român prin Oficiul Național de Achiziții Centralizate și Inspectoratul General pentru Sitiluații de Urgență, în cadrul eforturilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19 în țara noastră.
Cele două zboruri solicitate de Ministerul Apărării Naționale cu aeronave C-17 Globemaster III reprezintă prima utilizare a orelor de zbor, alocate ca stat membru al Unității Multinaționale de Transport Strategic, pentru pentru misiuni de urgență în contextul gestionării pandemiei de coronavirus

Va comunicăm încă 4 decese confirmate cu COVID-19.
19. Bărbat, 56 ani, din judetul Dambovita, hemodializat la un Centru de dializă, internat inițial la Spitalul de Urgență București Floreasca

Cei care se află astăzi, în linia întâi în lupta împotriva Covid-19 sunt cadre medicale, asistenți, personal de suport care au, la rândul lor, nevoie de grijă și ajutor.Realitatea este că numărul cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta. Nu este de ascuns faptul că sistemul medical va fi luat cu asalt de de pacienţii COVID-19 care vor necesita îngrijire medicală.

Deputatul Claudia Gilia: Măsuri vitale pentru cetățeni în această perioadă de criză COVID-19- plafonarea prețurilor la alimente și medicamente, amânarea plății facturilor la utilități și suspendarea ratelor bancare, fără dobânzi și penalități

Luând în considerare prevederile Ordonanțelor Militare Nr. 2/21.03.2020, respectiv Nr 3/24.03.2020, Primăria Municipiului Târgoviște, prin Direcția de Asistență Socială, vine în sprijinul persoanelor vârstnice, de peste 65 ani, fără susținători sau altă formă de ajutor, în vederea minimalizării expunerii lor în afară locuințelor.

Cele mai negre scenarii privind criza COVID-19, încep să se contureze în România. România a ajuns la al cincilea deces. 143 de cazuri noi de infectare cu coronavirus depistate în ultimele 24 de ore în România. Bilanțul total a ajuns la 576 de aceea, este nevoie ca dâmboviţenii, toţi românii să respecte, cât de urgent posibil, măsurile luate de autorităţi pentru combaterea coronavirusului. Astfel, România este de astăzi „zonă galbenă” COVID-19, cu peste 500 de persoane raportate ca fiind infectate cu noul coronavirus pe teritoriul ţării.

Astfel, începând de mâine, 24 martie, pentru o perioadă de 14 zile, se suspendă internările pentru intervențiile chirurgicale și alte tratamente și investigații medicale spitalicești, care nu reprezintă urgență și care pot fi reprogramate.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 70 de ani din județul Neamț. El avea condiții medicale preexistente, printre care și diabet.

Bărbatul a murit la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași.

„În această seară s-a înregistrat al treilea deces pe teritoriul României al unei persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19). Este vorba despre un bărbat în vârstă de 70 de ani care a fost internat în Spitalul Județean Piatra Neamț. A fost confirmat pozitiv în data de 19 martie 2020 și în data de 20 martie 2020 transferat la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași. Pacientul avea afecțiuni cronice preexistente (diabet, hipertensiune arteriala). În urma anchetei epidemiologice nu s-a constat istoric de călătorie sau contact cu o persoană infectată”, se arată în comunicatul Grupului de Comunicare Strategică.

La data de 21 martie a.c., politistii din cadrul Politiei Orasului Racari au fost sesizati de o persoana cu privire la un conflict izbucnit pe o stada din localitatea Balteni.

Şi la nivelul judeţului Dâmboviţa este nevoie de unele măsuri stricte. Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte, dr. Claudiu Dumitrescu nu renunţă la propunerea sa, ca la nivelul judeţului Dâmboviţa, pe lângă Secţia de Boli Infecţioase Târgovişte şi unul dintre spitalele orăşeneşti sau municipal- Pucioasa, Moreni sau Găeşti să fie destinat strict cazurilor de coronavirus sau suspiciunilor. Managerul Claudiu Dumitrescu spune că le-a trasmis acest lucru atât autorităților judeţene cât şi centrale implicate direct în gestionarea situaţiei COVID-19.

Astăzi, în jurul orei 10:30, pompierii de la Detașamentul Pucioasa au fost alertați și au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă a unei fabrici pentru producerea de peleți din localitatea Vulcana de Sus, comuna Vulcana Băi. La locul evenimentului salvatorii de la Detașamentul Pucioasa s-au deplasat cu două autospeciale de intervenție (ASAS).

De astăzi, în România se află în stare de urgență, iar pe această cale PSD Dâmbovița face un apel la solidaritate și înțelegere. Trebuie să avem încredere în autorități, să dăm dovadă de un comporment responsabil și să nu intrăm în panică.

În continuarea demersurilor efectuate de Ministerul Afacerilor Externe, în limita competențelor și responsabilităților sale, în contextul evoluțiilor la nivel european legate de gestionarea și prevenirea COVID-19, cu privire la facilitarea revenirii spre țară a transportatorilor români de marfă, rămași blocați pe diferite trasee dinspre Italia spre România, ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a avut astăzi o convorbire telefonică cu ministrul afacerilor externe austriac Alexander Schallenberg.

O aeronavă de tip C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române efectuează sâmbătă, 14 martie, la solicitarea Departamentului pentru Situații de Urgență din Ministerul Afacerilor Interne, un nou zbor pe ruta București – Roma – București, pentru readucerea în țară a nouă cetățeni români din Republica Italiană.

Ca urmare a demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Apărării Naționale, în cursul acestei seri vor fi readuși în țară 8 cetățeni români din Republica Italiană. Aceștia sunt cetățeni români non-rezidenți în Italia, aflându-se acolo fie ca turiști, fie pentru urmarea unui tratament medical de urgență și care au fost afectați atât de plasarea în carantină a întregului teritoriu al Italiei, cât și de măsurile adoptate de către autoritățile române de suspendare a zborurilor și a curselor de transport rutier de persoane înspre și dinspre Italia. Aceștia nu au avut alternativă reală de a-și continua șederea pe teritoriul Republicii Italiene.

1 şi 8 Martie sunt zilele în care se îmbină armonios cele patru caracteristici ale femeilor: sensibilitatea, frumuseţea, tandreţea şi fineţea.Aceste zile reprezintă şi pentru comuna Răzvad o tradiţie, întrucât primarul are ocazia de a-şi manifesta sentimentele de admiraţie, bucurie, respect şi recunoştinţă faţă de ”florile primăverii”.

Având în vedere pericolul coronavirusului dar în contextul creşterii numărului cazurilor de îmbolnăvire prin infecţii respiratorii acute şi gripă în unităţile de învăţământ, precum şi atenţionărilor Ministerului Sănătăţii şi ale Ministerului Afacerilor Externe referitoare la riscul infectării cu „diverse virusuri”, primarul comunei dâmboviţene Voineşti, Gabriel Dănuţ Sandu a dispus măsuri suplimentare de igienizare şi dezinfectare în toate unităţile şcolare din localitate.