În intervalul 26.10.2020 (10:00) – 27.10.2020 (10:00) au fost raportate 104 decese (56 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București

25 Octombrie este Ziua Armatei României, o zi de cinstire pentru eroismul si jertfele prin care, de-a lungul vremii, oştirea noastră şi-a îngemănat faptele de arme cu soarta neamului românesc, îndeplinindu-ţi misiunea nobilă de a apăra unitatea naţională şi integritatea teritorială a statului român

Pentru realizarea investigațiilor și cercetărilor specifice, polițiștii ploieșteni au beneficiat de sprijinul Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, al mai multor unități teritoriale de combatere a criminalității organizate și al Direcţiei Operaţiuni Speciale

Pompierii de la Detașamentul Găești au fost solicitați și au intervenit în orașul Găești în urma producerii unui accident rutier (în care au fost implicate două autoturisme).

În intervalul 22.10.2020 (10:00) – 23.10.2020 (10:00) au fost raportate 82 de decese (52 bărbați și 30 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București

În intervalul 20.10.2020 (10:00) – 21.10.2020 (10:00) au fost raportate 69 de decese (44 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Ilfov și Municipiul București

În anul 2020, Poliția Română a continuat activitățile de înnoire și completare a flotei de autospeciale destinate muncii operative și de dotare cu mijloace de intervenție și protecție a polițiștilor, astfel încât să fie îmbunătățite condițiile de muncă și să fie asigurat un serviciu polițienesc de calitate pentru cetățeni

În intervalul 19.10.2020 (10:00) – 20.10.2020 (10:00) au fost raportate 65 de decese (34 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București

Jandarmeria recomandă cetăţenilor să poarte masca de protecţie în mijloacele de transport în comun, magazine, pieţe etc. în care există aglomerări de persoane, precum şi în toate spaţiile publice din localitățile unde, prin hotărâri adoptate la nivelul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Dâmbovița s-a instituit această măsură obligatorie

Turiștii, un dâmbovițean și o tânără de cetățenie franceză se aflau într-o drumeţie pe traseul montan Șaua Strungă-Peștera. La un moment dat, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, ploaie torențială și temperatură scăzută, a neechipării corespunzătoare, precum și a epuizării fizice, nu și-au mai putut continua deplasarea și au cerut ajutorul jandarmilor montani

Poliţia Română recomandă tuturor conducătorilor de autovehicule să circule cu viteză adaptată permanent condițiilor meteo-rutiere, să adopte o manieră preventivă de condus și să respecte indicațiile polițiștilor rutieri aflați în trafic

În ultimele 24 de ore, polițiștii dâmbovițeni, alături de jandarmi și polițiști locali, au acționat în sistem integrat, în zonele aglomerate, centrele comerciale, restaurantele și localurile publice, precum și mijloacele de transport în comun, pentru a verifica modul în care se respectă prevederile impuse în contextul stării de alertă

Dacă vor să stea mai mult de 3 zile, vor avea la dispoziție două variante. Carantină 14 zile, în cazul în care doresc să nu stea în carantină 14 zile, în a cincea zi vor avea posibilitatea de efectuare a testului, iar în cazul în care testul este negativ, la momentul primirii rezultatului vor putea ieși din carantină

Pe fondul numărului de cazuri de Covid 19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul coronavirus, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Politie Județean Dâmbovița cu suportul Jandarmeriei și Poliției Locale, au intensificat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19

Pentru neregulile constatate au fost aplicate, conform prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, 50 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală, în valoare de 2500 de lei

În fiecare an, 29 septembrie marchează Ziua Mondială a Inimii, eveniment organizat la nivel internaţional de World Heart Organization şi care doreşte să contribuie la creşterea gradului de conştientizare a populaţiei globului asupra factorilor de risc ce duc la apariţia bolilor cardiovasculare

În contextul organizării și desfășurării alegerilor pentru administrațiile publice locale în data de 27 septembrie 2020, la recomandarea Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, serviciile publice comunitare, care funcționează în subordinea autorităților locale, au program cu publicul atât astăzi, 26 septembrie, în intervalul orar 08.00 – 16.00, cât și mâine, 27 septembrie, în intervalul orar 07.00 – 21.00

Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgovişte (SJUT), instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Dâmbovița, a finalizat, în această săptămână, achiziţia unui aparat de testare moleculară real-time PCR, cu o capacitate zilnică de 96 de teste pentru depistarea COVID-19

Mobilitățile scoase la concurs însumează 292 de stagii de bursă, pe care studenții declarați admiși în urma concursului le vor putea derula în semestrul al II-lea al anului universitar 2020-2021, în nu mai puțin de 12 state europene (11 țări UE și Norvegia), cu posibilitatea prelungirii afilierii la universitatea gazdă până la împlinirea unui an calendaristic

Poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dâmbovița, împreună cu poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Târgoviște și reprezentanți ai Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Dâmbovița au desfăşurat activităţi preventive în zona adiacentă și în incinta Dâmbovița Mall Târgoviște

Jandarmii dâmboviţeni vor asigura măsurile de ordine publică pe timpul desfăşurării meciului de fotbal dintre echipele AFC Pucioasa și CSM Flacăra Moreni, din cadrul Cupei României, faza a II-a, care se va disputa astăzi, 22 septembrie, începând cu ora 16.30 pe stadionul “Dumitru Tică Popescu” din Pucioasa

Peste 750 de controale au fost efectuate, în ultima săptămână, de polițiști din toată țara, sub coordonarea de specialitate a Direcției de Ordine Publică din I.G.P.R., pentru protejarea fondului forestier și prevenirea și combaterea faptelor ilicite în domeniul silvic

Peste 200 de sancțiuni aplicate, 11 permise de conducere reținute și 5 certificate de înmatriculare retrase sunt câteva dintre rezultatele obținute de polițiști în urma unei razii organizate pe parcursul zilei de ieri

Cadrele didactice selectate vor contribui, timp de 20 de luni, la dezvoltarea platformei RED din cadrul proiectului CRED, care va oferi exemple de resurse educaționale deschise pentru implementarea noului Curriculum național pentru învățământul primar și gimnazial, realizând periodic materiale educaționale

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) anunță că, în data de 4 septembrie 2020, a avut loc ședința publică pentru desemnarea prin tragere la sorți a operatorilor de calculator ai birourilor electorale ale secțiilor de votare și a rezervelor acestora, cu ocazia alegerilor pentru autoritățile administrației publice locale din data de 27 septembrie 2020

Primăria Municipiului Târgoviște anunță că „Zilele Cetății Târgoviște 2020” vor fi organizate în perioada 5-8 septembrie. Manifestările se vor desfășura sub semnul pandemiei de COVID-19, cu respectarea legislației în vigoare.

Doi bărbați sunt cercetați pentru trafic de minori în scopul exploatării sexuale și proxenetism, fiind bănuiți că ar fi racolat mai multe tinere în scopul exploatării sexuale

Astăzi, 1 septembrie a.c., la nivelul Jandarmeriei Dâmboviţa se sărbătoresc 30 de ani de existență, iar la nivel naţional se aniversează împlinirea a 127 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei rurale, instituită prin „Legea asupra Gendarmeriei Rurale din 1 septembrie 1893”

INFORMARE COMPANIA DE APĂ TÂRGOVIȘTE DÂMBOVIȚA S.A. , solicită de la Administrația Bazinală de Apă Buzău – Ialomița , aviz de…

INFORMARE COMPANIA DE APĂ TÂRGOVIȘTE DÂMBOVIȚA S.A. , solicită de la Administrația Bazinală de Apă Buzău – Ialomița, aviz de gospodărire…

INFORMARE COMPANIA DE APĂ TÂRGOVIȘTE DÂMBOVIȚA S.A. , solicită de la Administrația Bazinală de Apă Argeș – Vedea , aviz de…

Mâine, premierul Ludovic Orban face o vizită în județul Dâmbovița, împreună cu Virgil Popescu, ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Nicolae Ciucă, ministrul Apărării Naționale, și Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor.

Edilul Marian Șerban a făcut demersurile necesare și a reușit să obțină finanțare pentru cadastru gratuit în comuna Poiana prin Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI), Programul naţional de cadastru şi carte funciară 2015-2023 (PNCCF)

S-a realizat alianța PNL și USR-PLUS în județul Dâmbovița pentru susținerea lui Sorin Ion, candidatul PNL la președinția CJ Dâmbovița, care și-a asumat înlăturarea PSD din pozițiile de decizie ale administrației publice județene, după aproape 30 de ani de când județul Dâmbovița a fost condamnat la stagnare și chiar regres în ceea ce privește dezvoltarea economică, calitatea vieții și bunăstarea oamenilor.

Activitățile se desfășoară în București și în județele Călărași, Dâmbovița, Ialomița, Ilfov, Mureș și Teleorman, în două dosare penale aflate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București și a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.350 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, au fost continuate acţiunile de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară impuse pentru prevenirea răspândirii SARS-Cov-2.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.309 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Având în vedere că lista juriștilor înscriși în Corpul experților electorali din partea Autorității Electorale Permanente nu a fost înaintată Președintelui Tribunalului Dâmbovița, nu s-a putut desfășura ședința de desemnare prin tragere la sorți a președinților și a locțiitorilor birourilor electorale de circumscripție din județul Dâmbovița

Corul de bocitoare al PSD își arată din nou măiestria în spațiul public unde, pe voci din ce în ce mai stridente și înlăcrimate, se tânguie aproape ritualic că ,,vezi, Doamne, PNL nu se mai oprește din furat primari PSD!”

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 823 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.075 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Astăzi, 01.08.2020, ora 11.00, prefectul județului Dâmbovița a convocat o ședință de lucru la sediul Instituției Prefectului-județul Dâmbovița, la care au participat: directorul adjunct al Direcției de Sănătate Publică Dâmbovița, inspectorul șef al Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița și inspectorul șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dâmbovița, în care au fost dezbătute următoarele probleme punctuale:

Fideli sloganului ce l-am considerat demult îngropat în filele cărții de istorie „Cine nu este cu noi, este împotriva noastră!”, P.S.D. Dâmbovița aruncă invective și neadevăruri în spațiul public față de opțiunea demnă și onorabilă pe care a avut-o actualul edil al comunei Odobești, dl. Alecu Nicolae.

Ziua Naţională a Ambulanţei din România este marcată anual la 28 iulie. Este marcată, începând cu anul 2015 ( de 5 ani), pentru recunoaşterea contribuţiei serviciilor de Ambulanţă în asigurarea şi menţinerea stării de sănătate a cetăţenilor

La nivelul județului Dâmbovița, polițiștii continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19, dar și pentru prevenirea faptelor antisociale.

În această seară, în jurul orei 20:00, pompierii de la Detașamentul Găești au fost solicitați și au intervenit pe DN-72, în localitatea Dragodana, pentru asigurarea zonei în urma producerii unui accident rutier (un autocamion încărcat cu fier vechi răsturnat pe partea dreaptă a drumului).

La nivelul județului Dâmbovița, ne confruntăm cu o explozie de cazuri de COVID-19. În ultimele 24 de ore, la nivelul județului au fost confirmate 70 de noi cazuri. Așa cum vă spunem și zilele trecute, unitățile spitalicești COVID-19 din Dâmbovița, se confruntă cu pacienți cu forme medii și sevdere, cam a trecut vremea asimptomaticilor.

Comuna dâmbovițeană Voinești este o comună cochetă de pe Valea Dâmboviței, cu oameni gospodari şi inimoşi. Trecând prin comună vezi străzi asfaltate, apă curentă şi canalizare, şcoli modernizate, case îngrijite, planții întregi de meri, cu alte cuvinte simţi dragoste care i-o arată locuitorilor ei. Omul care a schimbat radical fața comunei dâmbovițene Voinești, este primarul Gabriel Dănuț Sandu, care, împreună cu echipa sa din cadrul Primăriei Voinești a găsit mereu soluţii la problemele cu care se confruntă astăzi, o administraţie locală din mediul rural.

Având în vedere dispozițiile art. 7 alin (2) și art.(8) alin (3)-(7) din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic, Prefectul județului Dâmbovița a solicitat conducerii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Dâmbovița, a Inspectoratului Teritorial de Muncă Dâmbovița, precum și a instituțiilor spitalicești din județ ( Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, Spitalul Municipal Moreni, Spitalul Orășenesc Găești și Spitalul Orășenesc Pucioasa), stabilirea cu maximă celeritate a unei modalități de lucru împreună cu Direcția de Sănătate Publică Dâmbovița, cu privire la obligațiile ce le revin tuturor medicilor( medici spitale, medici de familie, medici ai CMI, medici competenți în medicina de întreprindere etc).

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.030 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

PUZ – „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Dambovita, in perioada 2014-2020 – Surse de apa, rezervoare, statii de clorinare, statii pompare, aductiuni pentru Hulubesti, Gura Foii, Dragodana, Mogosani, Matasaru, Crangurile, Petresti, Morteni, Visina, Ludesti”

Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Dambovita, in perioada 2014-2020 – Surse de apa, rezervoare, statii de clorinare, statii de pompare, aductiuni pentru Titu, Contesti, Racari, Lunguletu, Potlogi, Odobesti, Ciocanesti, Slobozia Moara, Produlesti

PUZ – „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Dambovita, in perioada 2014-2020 – Surse de apa, rezervoare, statii de clorinare, statii pompare, aductiuni pentru Targoviste, Aninoasa, Sotanga, Vulcana Bai, Dragomiresti, Tatarani, Vacaresti, Persinari”,

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, au fost desfăşurate acţiuni de verificare cu efective mărite în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Sars-CoV-2.

Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T din Dâmbovița au efectuat 11 percheziții domiciliare pe raza județului Dâmbovița și Ilfov, la persoane bănuite de trafic de droguri de risc și deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu. Au fost puse în executare 25 de mandate de aducere

Campania ,,Selfie-ul pe tren nu ia like-uri, ia vieți” se desfășoară la nivel național, în perioada 17 iulie 2020 – 31 ianuarie 2021, iar pe parcursul acesteia un vagon de călători personalizat cu însemnele campaniei (vizual și mesaj) va fi atașat trenurilor care circulă în țară, pentru a transmite mesajul preventiv.

Ieri, 17 iulie, cât și pe parcursul acestei zile, la nivelul județului Dâmbovița, au continuat acțiunile de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, în piețe, magazine, supermarketuri, terase, piscine, in zonele frecventate de cetățeni, cât și în mijloacele de transport în comun.

ORAȘ RĂCARI, JUD. DÂMBOVIȚA, beneficiar al proiectului “Extindere iluminat public în Orașul Răcari, județul Dâmbovița“ propus a fi amplasat în Orasul Racari, jud. Dâmboviţa, anuntă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de catre A.P.M. Dambovita, in cadrul procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului:” nu se supune evaluarii impactului asupra mediului”, pentru proiectul: “Extindere iluminat public în Orașul Răcari, județul Dâmbovița” propus a fi amplasat în Orasul Racari, jud. Dâmboviţa.

În perioada 10-16 iulie 2020, inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică Dâmbovița au derulat, în echipe mixte cu reprezentanți ai Inspectoratului de Poliție al județului Dâmbovița și în cadrul controalelor planificate, acțiuni de verificare a respectării măsurilor specifice diverselor domenii de activitate pentru care sunt valabile măsuri de relaxare, stabilite prin ordine comune ale ministrului sănătății și ale miniștrilor de resort, măsuri menite să prevină răspândirea infecției cu noul Coronavirus.

Până astăzi, 17 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 35.802 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 24.598 au fost externate, dintre care 22.312 de pacienți vindecați și 2.286 de pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

Tragedia a avut loc cu puțin timp în urmă, în comuna dâmbovițeană Mătăsaru. Combina agricolă, condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani, se deplasa pe drumul comunal 71. Alături de șorfer se afla și bărbatul în vârstă de 68 de ani, care într-un moment de neatenție s-a dezechilibrat și a căzut din cabina utilajului agricol, fiind călcat cu roata din spate.

Până astăzi, 16 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 35.003 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 24.335 au fost externate, dintre care 22.189 de pacienți vindecați și 2.146 de pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

În ultimele 24 de ore, 274 de polițisti din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița și 125 de polițiști locali, au continuat să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19, cât și pentru asigurarea unui climat de ordine și sigurantță publică.

Una dintre cauzele răspândirii masive a infecției cu COVID-19 în județul Dâmbovița este și timpul mare ce trece între momentul recoltării probei și momentul aflării rezultatului testării. Scurtarea până la dispariție a acestor timpi morți este posibilă prin efectuarea acestor teste acolo unde se recoltează, adică la noi la Târgoviște și nu la București sau prin te miri ce alt oraș din țară.

Până astăzi, 14 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 33.585 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 23.798 au fost externate, dintre care 21.803 de pacienți vindecați și 1.995 de pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare.

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Dâmbovița, jandarmi, polițiști locali, precum și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Inspectoratului de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier, Direcției Sanitar Veterinare și Direcției de Sănătate Publică, au continuat să acționeze în sistem integrat, desfășurând activități de verificare cu privire la respectarea normelor legale impuse în contextul situației actuale.