Cu toate că vremea în ultimele zile s-a încălzit şi dă semne că iarna s-a dus totuşi în zona masivului dâmboviţean Bucegi, zăpada le face probleme turistilor.
În urma unui apel telefonic prin S.N.U.A.U. 112, un echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Ordine Publică Peştera a intervenit în zona “Plaiul Mircei” din Masivul Montan Bucegi în sprijinul unor persoane care se aflau în dificultate.Turiștii au plecat cu autoturismul din Bucureşti și intenționau să ajungă la un loc de cazare din zona Peştera. La un moment dat pe DJ 714 Moroeni-Peştera au derapat în punctul Plaiul Mircei fiind în imposibilitatea de a-şi mai continua deplasarea.În urma acțiunii jandarmilor montani de la Postul Montan Peştera, cei doi turişti din Municipiul Bucureşti, au fost sprijinți să deblocheze autovehiculul și au fost însoțiți în condiții de siguranță până în zona Peştera, în prezent fiind în afara oricărui pericol.Turiştii aflaţi în dificultate în zona Masivului Montan Bucegi pot apela cu încredere numărul unic de urgenţă „112” sau numerele de telefon 0749.034639/ 0749.058037 pentru a solicita sprijinul imediat al jandarmilor montani.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște