În acest an, la 26 decembrie, cu recunoştinţă, dorim sămulţumim Bunului Dumnezeu pentru cei 15ani de rodnică şi bogată slujire arhierească a Înaltpreasfinţitului PărinteArhiepiscop şi Mitropolit NIFON, la Târgovişte, pe istoricul tron arhierescal mitropoliţilor munteni. De un deceniu şi jumătate, viaţa spirituală şi culturalăa Eparhiei noastre cunoaşte o deosebită şi intensă activitatemisionar-pastorală, editorială şi ecumenică, datorată Ierarhului nostru, faptevident în numeroasele biserici noi, ridicate în acest răstimp, în restaurareaa altor numeroase sfinte lăcaşe, în hirotonirea a multor tineri preoţi, în importanteleevenimente ce au avut în vedere evocarea gloriei unor momente sau personalităţiistorice, ori în amploarea activităţii misionare şi social-filantropice.Pentru faptul că a reuşit să înnoiască din temelii viaţaduhovnicească a Eparhiei noastre, asemenea Sf. Ier. Nifon, PatriarhulConstantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti, în secolul al XVI-lea,mulţumim, cu recunoştinţă, Bunului Dumnezeu şi Îl rugăm să dăruiascăÎnaltpreasfinţiei Sale multă sănătate, pace, bucurie şi îndelungă şi rodnicăarhipăstorire! CLERUL ŞICREDINCIOŞII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște