Vineri şi sâmbătă la Bucureşti, la Palatul Parlamentului, PSD se reuneşte în cadrul Consiliului Naţional, prilej cu care vor alege preşedintele acestui for, la aproape trei ani de când funcţia nu mai este ocupată de fostul premier Adrian Năstase, singurul candidat fiind Rovana Plumb.Peste 100 de delegaţi ai PSD Dâmboviţa vor participa la acest eveniment politic.Potrivit senatorului PSD Dâmboviţa, Leonardo Badea vor avea loc discuţii şi dezbateri pe ateliere:„Vineri şi sâmbătă avem un eveniment important pentru viaţa PSD. Vom desfăşura lucrări pe ateliere, vom avea lucrări cu temele reforma constituţională, dezvoltarea regională şi reforma administrativă, reforma politică fiscal-bugetară, reforma sanitară – progrese şi provocări, evoluţia agriculturii şi sectorului de dezvoltare rurală în România – prezent şi perspectivă, masterplanul în transporturi , egalitatea de şanse şi politici publice pentru afirmarea femeii în societate.
Avem un atelier intitulat – PSD mai aproape de stânga europeană”, a declarat senatorul PSD de Dâmboviţa, Leonardo Badea. Consiliul Naţional va aduce totodată o serie de modificări importante în viaţa PSD, prin modificarea statutului partidului cu o serie de amendamente referitoare la cei inculpaţi sau condamnaţi pentru corupţie, la funcţiile deţinute în partid, dar şi la modificarea funcţionării structurilor de conducere, prin scoaterea în afara deciziei politice chiar a Consiliului şi transformarea acestuia într-un for de dezbatere ideologică.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște