Astăzi s-a concretizat o nouă etapă în procesul de predare a microbuzelor școlare de la Guvernul României către unitățile administrativ-teritoriale din județul Dâmbovița. Localitățile Răcari, Moroeni, Pietroșița, Malu cu Flori, Pietrari, Uliești, Târgoviște, Văcărești, Găești, Pietroșița, Mogosani, Răzvad, Pucioasa, Titu, au primit microbuzele școlare solicitate.
Acțiunea îi urmează celei din urmă cu 3 zile când au fost predate către comunele Cândești, Bezdead, Corbii Mari, Dragodana si Iedera autovehicule pentru transportul elevilor.
Reamintim faptul că acestea nu sunt singurele microbuze școlare repartizate in județ de Guvernul Ponta. Astfel, in ultimul an de zile au primit microbuze localitățile Bărbulețu, Braniștea, Buciumeni, Bucșani, Cornățelu, Dragomirești, I.L. Caragiale, Lucieni, Mătăsaru, Nucet, Ocnița, Răscăeți, Tărtășești, Tătărani, Vișina, Vișinești, Vulcana Bai, Petrești, Runcu, Vârfuri, Moreni, Voinești, Vulcana Pandele și Clubul Sportiv Târgoviște.
Prin acțiunile concrete de predare a microbuzelor școlare către unitățile administrativ teritoriale au fost create condiții pentru deplasarea in condiții de siguranța si confort pentru mii de copii din Județul Dâmbovița, acțiunea încadrându-se în masurile concrete de îmbunătățire a bazei materiale școlare.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște
