Iarna a pus din nou stăpânire pe judeţul Dâmboviţa.Încă de joi, de la orele prânzului a început să ningă şi să viscolească.Deja în zona montană dâmboviţeană stratul de zăpadă este foarte mare şi viscoleşte puternic.În zona Padina – Peştere stratul de zăpadă este de un metru iar drumarii deja acţionează la foc automat .Pe DJ 714 Sanatoriul Moroeni-Peştera se circulă în condiţii de iarnă pentru că viscoleşte zăpada iar utilajele de deszăpezire cu greu fac faţă furiei naturii.
Turiştii care aleg să meargă în zona montană Padina –Peştera trebuie să aibă autoturisme foarte bine echipate de iarnă altfel riscă să nu poată urca.Cel mai important lucru pe care trebuie să-l reţină turiştii este faptul că pe DJ 713 Cuibu Dorului- Dichiu nu au ce căuta, stratul de zăpadă depăşeşte peste 2 metri şi asta datoriotă viscolului puternic.După cum ne informează meteorologii, din această după amiază ninsorile se vor intensifica.Pentru prevenirea accidentelor în zonele montane sau a limitării efectelor în cazul producerii acestora, jandarmii din cadrul Posturilor Montane Ordine Publică Peştera și Zănoaga recomandă turiştilor care se aventurează pe munte următoarele:
– înainte de a pleca în zona montană, informaţi-vă asupra itinerariului propus, gradului de dificultate, starea vremii, condiţiile climatice locale;
– plecati pe munte doar cu echipament adecvat, lanternă, rucsac, trusă de prim-ajutor; nu riscaţi să plecaţi singuri la drum;
– alegeţi traseele în funcţie de pregătirea fizică, tehnică şi psihică a celui mai slab din grup;
– folosiţi numai traseele marcate, urmăriţi marcajele de pe traseu;
– în cazul apariţiei dificultăţilor pe traseu sau a înrăutăţirii vremii, retrageţi-vă la cea mai apropiată cabană;
– apelaţi cu încredere la patrulele de jandarmi montani şi la lucrătorii Salvamont, respectaţi indicaţiile acestora;
– nu consumaţi băuturi alcoolice înainte sau în timpul practicării sporturilor montane sau a drumeţiilor;
– nu deterioraţi amenajările turistice, marcajele sau indicatoarele;
– evitați deplasarea în zona montană cu autovehicule “de ocazie”;
– să aveți autovehiculele echipate corespunzător pentru condiții de iarnă (anvelope de iarnă, lanțuri, nisip, lopată, etc.);
– să folosiți drumurile deschise circulației (DJ 714 Moroieni-Peștera);
– să solicitați sprijinul Jandarmeriei Montane specificând următoarele: datele de identificare ale persoanei care anunţă, ce s-a întâmplat, câte persoane au nevoie de ajutor şi locul unde sunt persoanele aflate în dificultate.Turiştii aflaţi în dificultate în zona Masivului Montan Bucegi pot apela cu încredere numerele de telefon 0749.058037 / 0749.034639 sau numărul unic de urgenţă “112” pentru a solicita sprijinul imediat al jandarmilor montani.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște