Animalele de la Grădina Zoologică din Târgovişte sunt şi ele răpuse de căldură şi s-au refugiat la umbră .Angajaţii încearcă să facă zilele caniculare cât mai uşor de suportat.La Târgovişte , de când temperatura a crescut peste 25 de grade Celsius, cuştile tigrilor, poneilor, leilor sau ale maimuţelor sunt răcorite zilnic, iar apa de băut este schimbată de cel puţin două ori pe zi.Animalele primesc alimente congelate pentru a rezista la temperaturile ridicate. Urşii şi tigrii suportă cel mai greu căldura. Pe caniculă, cei mai fericiţi sunt nutrii. Apa din bazin are o temperatură constantă Cele mai expuse la caniculă sunt păsările şi animalele din microrezervaţie: cerbi, mufloni, căprioare, ponei,. Acestea stau chiar în soare, în ţarcuri şi padocuri, la 40 de grade Celsius. Este atât de cald, încât animalele preferă să iasă din adăposturi doar dimineaţa şi seara sau atunci când sunt momite cu mâncare. Angajaţii au grijă să împrospăteze periodic apa din jgheaburi, iar urşii au parte şi de o bălăceală în câteva bălţi mici făcute în pământ, pentru ca ei să se poată răcori.La grădina zoologică din Târgovişte , urşii îşi petrec ziua răcorindu-se în apă sau dormind în adăpost. Pentru ei, îngrijitorii au refrigerat peştele şi le dau numai apă rece.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște