“Un înger pe pământ, un erou la ceruri”
La 31 de ani, sublocotenentul (p.m.) AUREL MARCU a devenit erou şi s-a grăbit să plece la ceruri. Acest erou, militar român, a căzut la datorie, pe 6 septembrie 2007, în Afganistan. A lăsat pe pământ un înger de fetiţă, de numai cinci ani(la data tragicului eveniment), o familie îndurerată şi un gol imens în sufletele tuturor celor care l-au cunoscut.
Aurel Marcu, născut în 1976, la Găeşti era mecanic conductor TAB şi şef echipă antiblindate la Batalionul 33 Vânători de Munte „Posada“ din Curtea de Argeş.
Slt.(pm)Aurel Marcu
Căzut la datorie în Afganistan, la 6 septembrie 2007, în cadrul misiunii Enduring Freedom.
Astazi 11.11.2015, ora 12:00, are loc ceremonia de comemorare, a eroului Sublocotenent (P.M.) Aurel Marcu, ocazie cu care Ionel Petre, presedinte executiv ALDE Dambovita, anunta inceperea demersurilor legale pentru numirea unei strazi din capitala judetului Dambovita, municipiul Targoviste, dar si a strazii unde acesta s-a nascut si a crescut, in sat Putu cu Salcie, comuna Matasaru, dupa numele Erou Sublocotenent Aurel Marcu.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște
