În prima vineri din săptămâna de după Paşte, ortodocşii sărbătoresc “Izvorul Tămăduirii”. In prejma multor mănăstiri şi schituri se află izvoare şi fântâni tămăduitoare, între care şi la Mănăstirea Nucet din judeţul Dâmboviţa.
Mii de credincioşi ortodocşi veniţi din toate colţurile judeţului, s-au aflat, la Mănăstirea Nucet, de „Izvorul Tămăduirii”.De la eveniment nu au lipsit oficialităţile judeţului, preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu, prefectul Ioan Marinescu, administratorul public al judeţului,
Alexandru Oprea,parlamentarii, deputatul Stanciu Zisu şi senatorul Leonardo Badea, politicienii dâmboviţeni, Claudia Gilia, preşedinte OFSD Dâmboviţa şi invitaţii de la centru, europarlamentarul Viorica Dâncilă şi ministrul Muncii Rovana Plumb.
Slujba de la Mânăstirea Nucet prilejuită de sărbătoarea Izvorul Tămăduirii a fost oficiată de un sobor de preoţi.
După oficierea slujbei religioase, preoţii, calugăriţele, autorităţile judeţene, parlamentarii şi credincioşii au pornit în procesiune spre „fântâna de leac”, situată în pădurea din apropiere unde a avut loc sfinţirea apei sau Aghiasma mică.
La Nucet s-au sărbătorit şi zilele comunei, iar autorităţile au ţinut să le transmită nucetenilor un călduros „La multi ani !”.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște
