Zeci de crescători de bovine din comuna dâmboviţeană Ulmi sunt disperaţi şi spun că abia se mai descurcă. Toţi au micile ferme la limita subzistenţei pentru că sunt nevoiţi să vândă laptele la litru, iar uneori, pentru a nu-l arunca, îl dau viţeilor. Unica fabrică de procesare a laptelui din judeţ le mai cumpăra laptele din când în când la preţul de 80 de bani pe litru. Nu credeau însă că va întâmpina aşa greutăţi. De la gândul că se va extinde este acum în situaţia de a nu avea ce face cu laptele, pentru că nu au unde să îl vândă.
Au încercat să îl vândă şi cu sticla în sat, însă nu are prea mulţi clienţi. Laptele, în mare parte, se dă la viţei Crescătorii de bovine din Ulmi se plâng că nu au unde să valorifice laptele fiindcă în judeţ există o singură fabrică de procesare a laptelui care nu primeşte tot timpul laptele. Sistemul de colectare a laptelui este imposibil de realizat. Firma de procesare oferă 80 de bani pe litrul de lapte de vacă .Şi autorităţile spun că acţiunea de colectare a laptelui nu are success în comuna Ulmi. Pentru mulţi dintre ei, singura sursă de venit va fi eliminată, dacă nu a fost deja.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște