Aproximativ 600 de suflete din cartierul Berevoieşti al oraşului Fieni nu mai au apă potabilă de trei zile după ce conducta principală , care traversează râul Ialomiţa, a fost ruptă de şuvoaiele de apă. Oameni spun că nu este prima dată când rămân fără apă şi asta pentru că reţeaua trece prin albia râului şi de câte ori creşte debitul, aceasta este ruptă. Directorul zonal al Companiei de Apă nu ştie când situaţia va fi remediată şi mai ales de ce a fost nevoie ca reţeaua principală să treacă prin albia râului şi nu pe deasupra. Astăzi, jandarmii şi pompierii au adus apă cu cisterna locanicilor din Berevoieşti, acţiune ce va continuă până la remedierea situaţiei.Încă din noaptea de Inviere nu mai au apă potabilă, spun locuitorii cartierului Berevoieşti din Fieni. Nici fântânile din zonă nu sunt într-o stare prea bună se plâng oamenii.Autorităţile locale spun că soluţia este branşarea cartierului la reţeaua întregului oraş, însă când se va rezolva această problemă nici reprezentantul zonal al Companiei de Apă Dâmboviţa nu ştie.Până când reprezentanţii Companiei de Apă vor găsi o soluţie, locuitorii carterului Berevoieşti vor sta cu frică că de câte ori ploua puternic , iar apele râului Ialomiţa cresc, ei riscă să rămână fără apă potabilă.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște