Data de 29 iulie a fost proclamată, în conformitate cu Legea nr. 99/1998, Ziua Imnului Naţional al României – ‘Deşteaptă-te române!’, simbol al unităţii Revoluţiei Române de la 1848. Prefectul judeţului Victor Sanda, rpreşedintele CJ CJ Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu pompierii, jandarmii şi militarii au participat, la ceremonia militară dedicată Zilei Imnului Naţional, în Piaţa Tricolorului din faţa Prefecturii Dâmboviţa. Au fost întâmpinate oficialităţile, prezentarea onorului, salutul drapelului de luptă.A urmat binecuvântarea şi Rrugăciunea pentru poporul roman. Nu au lipsit nici alocuţiunile privind simbolistica versurilor Imnului Naţional al României, scurt istoric şi semnificaţii. Întreaga asistenţă a intonat Imnul Naţional al României după care a avut loc defilarea gărzii de onoare şi onorul muzicii militare. Conform Constituţiei României, Imnul Naţional este considerat simbol naţional, alături de drapelul tricolor, stema ţării şi sigiliul statului.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște