Primarul Constantin Stroe alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Adrian Țuțuianu și ministrul Muncii , Rovana Plumb a inaugurat Centrul rezidențial de tip familial din comuna Șotânga. Pentru buna funcţionare a Centrului de la Şotânga a fost încheiat un parteneriat între Consiliul Local, Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Drepturilor Copilului şi Asociaţia Română pentru Educaţie şi Dezvoltare.Centrul oferă servicii speciale pentru 14 copii cu probleme, fără părinți sau cu părinți decăzuți din drepturi, frați care sunt în sistem permanent în centrul de zi și încă 12 copii ai comunității din familii dezavantajate care sunt în regim de after-school, primesc o masă caldă plus consiliere pentru lecții, dar și părinții primesc consiliere:”De la 1 februarie 2014, avem un acord de parteneriat cu ARED Târgoviște, prin Direcția de Asistență Socială a CJD. Găzduiește 14 copii cu probleme, fără părinți sau cu părinți decăzuți din drepturi, frați care sunt în sistem permanent în centrul nostru de zi și încă 12 copii ai comunității noastre din familii dezavantajate care sunt în regim de after-school, primesc o masă caldă plus consiliere pentru lecții, dar și părinții primesc consiliere„, a afirmat primarul Constantin Stroe. Preşedintele CJ Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu a afirmat că măsurile sociale sunt o prioritate pentru actualul Guvern:”Este un exemplu fericit de colaborare între instituții ale statului, primăria Șotânga, Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului a CJD și o asociație de tip privat. Este un lucru extraordinar, mă interesează să dezvoltăm parteneriate de acest tip și să încercăm să facem bine pentru cât mai mulți copii din județ. Este suficient să ne uităm la acești copii să vedem că există o grijă deosebită și că primesc un sprijin de care au nevoie„, a declarat preşedintele CJ, Adrian Țuțuianu.Şi ministrul Rovana Plumb a reafirmat preocuparea Guvernului Ponta pentru susţinerea minorilor aflaţi în dificultate şi a spus că va fi alături de copiii cu care soarta a fost mai puţin generoasă.
news
- Târgoviște continuă investițiile în educație: Școala „Prof. Paul Bănică” intră în modernizare completă
- REȚINUT 24 DE ORE PENTRU SĂVÂRȘIREA UNOR INFRACȚIUNI LA REGIMUL RUTIER
- Program de deratizare și dezinsecție la muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște – 2026
- Ia, simbol al identității românești, celebrată la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- ALERTĂ InfoCons: produs cosmetic retras de pe piață din cauza unui risc chimic major
- Dâmbovița sub caniculă: Cod galben de temperaturi ridicate, aer sufocant, disconfort termic accentuat și furtuni
- Târgoviște marchează Ziua Drapelului Național prin ceremonie oficială în Piața Tricolorului
- OFICIAL: Mario Vladu a semnat cu Chindia Târgoviște