Vacanța de vară poate reprezenta o oportunitate atât pentru elevi și studenți de a dobândi experiență profesională, cât și pentru angajatori de a-și completa temporar echipele de lucru.
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) reamintește că firmele care angajează elevi sau studenți pe perioada vacanței pot beneficia de un stimulent financiar lunar acordat în condițiile legii, în valoare de 330 de lei pentru fiecare tânăr încadrat în muncă, reprezentând 50% din valoarea Indicatorului Social de Referință (ISR) .
Sprijinul se acordă:pentru o perioadă de maximum 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic pentru fiecare elev sau student angajat la cererea angajatorului, din bugetul asigurărilor pentru șomaj în baza unui contract individual de muncă încheiat cu elevul sau studentul
De asemenea, angajatorii trebuie să îndeplinească anumite condiții legale și să încheie o convenție cu agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă.

