În această dimineaţă,preşedintele CJ Dâmboviţa,Adrian Ţuţuianu a ajuns în judeţul Teleorman, la Alexandria unde a semnat asocierea judeţului Dâmboviţa cu judeţele Giurgiu şi Teleorman în vederea dezvoltării infrastructurii rutiere de transport interjudeţean.
Prin încheierea contractului de asociere dintre cele trei judeţe, sub semnătura preşedinţilor Consiliilor Judeţene, acestea se pun de acord în vederea realizării în comun a investiţiei “Reabilitarea/modernizarea drumului DJ 503 pe traseul Ghizdaru – Gara Stăneşti – Gara Chiriacu – Toporu (24,35 km)” judeţul Giurgiu; Drăgăneşti Vlaşca (DE 70) – limită judeţ Dâmboviţa (48,13 km); limită judeţ Teleorman – Şelaru – Fierbinţi (8,46 km) şi DJ 611 (19,69 km) în judeţul Dâmboviţa.Finanţarea acestui proiect va putea fi asigurată prin accesarea de fonduri europene nerambursabile, dar şi din contribuţiile proprii ale celor trei judeţe. Contribuţia financiară a fiecăruia din cele trei Consilii Judeţene va fi proporţională cu suprafaţa drumurilor ce vor fi modernizate pe raza fiecărui judeţ.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște