Îmbunătăţirea infrastructurii şcolare reprezintă o prioritate pentru autorităţile locale din comuna dâmboviţeană Gura Şuţii.Vineri,14 noiembrie în prezenţa ministrului Educaţiei , Remus Pricopie, a inspectorului şcolar general, prof.Luminiţa Preda şi a preşedintelui CJ Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu a fost inagurat obiectivul „Modernizare Şcoală clasele I-VIII, sat Gura Șuții”.Acestă investiţie vizează asigurarea accesului la învăţământ de calitate pentru elevii din ciclul primar şi gimnazial. Astfel, cu sprijin financiar nerambursabil Regio a fost reabilitată arhitectural şi funcţional construcţia actuală a unităţii de învăţământ, ce deserveşte un număr de peste 320 de elevi. Contractul de finanţare are o valoare totală de 729.602,97 lei, din care 585.521,09 lei reprezintă valoarea totală eligibilă (fonduri FEDR: 497.692,93 lei; fonduri de la bugetul naţional: 76.117,74 lei; cofinanţarea eligibilă a beneficiarului: 11.710,42 lei), iar durata de implementare a proiectului este de 12 luni.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște