Peste 200 de gospodării şi locuinţe din localitatea dâmboviţeană Dărmăneşti au fost inundate după o ploaie torenţială ce a durat mai bine de o oră. DN 72 Târgovişte -Ploieşti a fost şi el inundat in mai multe locuri iar patru persoane au fost evacuate din locuinţă .În unele zone apa depăşea un metru şi oamenii spun că nu au mai văzut o asemenea viitură. Mai multe echipaje de pompieri au ajuns în zona şi imediat cum apele se vor retrage vor începe să scoata apa din fântaâni şi beciuri. Apa de pe capmpuri s- a transfotmat într-o adevaărată gârlă pe uliţele satului ajungând în case, curţi şi anexe. De frică oamenii au mutat animalele iar toata noaptea au dat apa afară din case.Pompierii au evacuat o familie rămasă iîn podul casei, pentru căa în unele zone apa depăşea un metru . Inundat a fost şi DN 72 Târgovişte -Ploieşti, o staţie peco dar şi mai multe gospodării din Tâargovişte, Moreni şi Titu. Meterorologii spun că precipitaţiile căzute au depăşit 50 de litrii pe metrul pătrat.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște