Nou-născut luat cu elicopterul MAI de la Târgovişte .Când problemele de sănătate ale unui pacient sunt cu totul deosebite, medicii apelează la serviciile elicopterului SMURD sau MAI , indiferent de vârstă, pacienţii sunt transportaţi pe calea aerului către clinici din Bucureşti. O astfel de situaţie s-a înregistrat, în această seară laTârgovişte , când elicopterul MAI a aterizat pe helioportul Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte .Din aeronavă a fost scos un incubator cu care s-a mers către Neonatologia Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte .În incubator a fost preluat un bebeluş de 19 zile conectat la monitoare, care respira cu ajutorul aparatelor. Cu mişcări scurte şi precise, pacientul a fost urcat la bordul aeronavei. Înainte de decolare, medicul ne-a declarat că era vorba despre un nou-născut ce prezintă grave deficienţe de respiraţie şi va fi dus la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii “ Grigore Alexandrescu ” pentru investigaţii complexe, tratament şi intervenţii de specialitate:” Este vorba despre un bebeluş de 19 zile ,cu sindrom de tuse respiratorie şi stare general foarte gravă ”, a afirmat dr.Simion George, medic SMURD. Copilaşul nu era însoţit de mamă sau alt membru al familiei.
news
- Atenționare privind vremea severă: autoritățile sunt în alertă și fac apel la prudență
- Vreme instabilă în Dâmbovița: căldură sufocantă urmată de furtuni și averse torențiale
- Alertă InfoCons: produs cosmetic periculos retras de pe piață din cauza riscului chimic
- Jandarmii dâmbovițeni vor fi în mijlocul cetățenilor la manifestările publice din perioada următoare
- Antonio „Totti” Vera a semnat cu Chindia Târgoviște
- 24 iunie, Ziua Universală a Iei Românești
- Ziua Universală a Iei sărbătorită la Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
- Acțiune de dezinsecție aeriană în municipiul Târgoviște